TARIKH.jpg 

فصلنامه تاریخ پزشکی

دارای رتبه علمی پژوهشی از کميسيون نشريات علوم پزشکی کشور یک مجله‌ الکترونيکی است که به زبان فارسی به همراه چکيده انگليسی با دسترسی آزاد (open access) منتشر کننده مقالات حوزه‌های تاریخ پزشکی، تاریخ دندانپزشکی، تاریخ داروسازی، طب سنتی، جامعه‌شناسی پزشکی و سایر موضوعات مرتبط می‌باشد. 

هدف مجله تاریخ پزشکی معرفی دانشمندان و حکیمان بزرگ و نوآوری‌های ایشان در عرصه پزشکی، معرفی آثار ارزشمند پزشکی و دارویی کهن، معرفی جریان‌های مهم پزشکی و معرفی احیای میراث مکتوب پزشکی در راستای بازشناسایی تاریخ پزشکی تمدن بزرگ ایرانی – اسلامی می باشد

فصلنامه تاریخ پزشکی نخستین نشریه ایرانی دو زبانه است که به طور تخصصی در زمینه تاریخ پزشکی فعالیت می کند.

براساس آمارها بیشترین پژوهش ها در مورد تاریخ پزشکی دوره قاجاریه در این نشریه منتشر گردیده است.

این نشریه به مدیر مسئولی دکتر علی اکبر ولایتی و سردبیری محمود عباسی در سال ۱۳۸۸ تاسیس شد.

اولین شماره این نشریه در زمستان سال ۱۳۸۸ انتشار یافت و آخرین شماره آن نیز در پاییز ۱۳۹۹ چاپ گردید.

تاکنون این نشریه در طی ۱۲ دوره ۴۴ شماره منتشر شده است.

مقالات ارسالی به *مجله تاریخ پزشکی* با روش داوری هم‌تراز‌خوانی ارزیابی می‌شوند؛ الگوی آن، نظام سردبیر به همراه دو داور است.

در این مجله، داوران و نویسندگان به صورت داوری پنهان دوطرفه (double-blinded refereeing) با یکدیگر ارتباط دارند. بدین صورت که هیچ کدام از دو طرف (نویسنده و داور) از هویت یکدیگر آگاه نیستند. براین اساس، مقالات دریافتی توسط دو و در صورت لزوم، سه داور همطراز مرور و داوری می شود.

نويسنده مسئول باید پس از دريافت نظرات داوران، نظر داور تطبیق و نظرات ویراستاری، موارد اصلاح شده را در فايل مقاله داوری شده، رنگی (هایلایت) و زیر خط‌دار کند و ظرف مدت ده روزه به همراه یک نامه در توضیح اصلاحات انجام شده از طریق سامانه به دبیرخانه مجله ارسال کند. در غير اين¬صورت، مقاله از فرایند داوری یا نمایه‌سازی خارج خواهد شد.

 

به منظور رفع ايرادهای احتمالی پیش از نمایه، يک نسخه از مقاله نهايی (galley proof) برای نويسنده مسئول ارسال می‌شود. اشکالات مقاله بايستی ظرف مدت ۴۸ ساعت به دفتر مجله اعلام شود. هویت نویسندگان و داوران محفوظ خواهد ماند.

سخن سردبیر

 

از اهداف اصلی *_فصلنامه تاریخ پزشکی_* واکاوی، مطالعه و تحقیق پژوهش مدارانه به همت و یاری محققان و نویسندگان و دست‌اندرکاران تاریخ به خصوص تاریخ پزشکی و تدوین و تألیف مقالات علمی در زمینه بازنگری و احیای میراث مکتوب ارزشمند ایران اسلامی است.

 

در این راستا *فصلنامه تاریخ پزشکی* از همه صاحبان خرد و اندیشه ورزی دعوت می نماید ما را در این راه پر فراز و نشیب مدد رسانند و دستگیرمان باشند.

 

محمود عباسی

سردبیر فصلنامه تاریخ پزشکی

 

 

گالری تصاویر

تاریخ پزشکی

طب ایرانی، بر پایه‌ی فلسفه و مبانی خاص خود، مجموعه‌ای از علوم نظری و عملی است که از سوی حکمای ایرانی در قرون مختلف باهدف حفظ سلامت و جهت پیش‌گیری و درمان بیماری‌ها به کار گرفته می‌شده است. طب ایرانی در دوره تمدن اسلامی به ویژه سده‌های چهارم تا ششم هجری با ظهور مشاهیری همچون علی بن ربن طبری، محمد بن زکریای رازی، علی بن عباس اهوازی، شیخ‌الرئیس ابوعلی سینا و حکیم جرجانی به شکوفایی علمی منحصر به فردی رسید و به پارادایم غالب دانش پزشکی در شرق و غرب تا قرن ۱۷ میلادی بدل می‌شود.

اطلاعات تماس

ایمیل:

info@medicalhistory.ir

آمار بازدیدکنندگان سایت

مجموع بازدید کنندگان
۱۶۴۰
صفحات بازدید شده امروز
۱۵۳
بازدید کنندگان امروز
۲۳