-------.jpg

این کتاب مجموعه مقالاتی است که توسط خانم دکتر سحر برجسته و جمعی از همکاران ایشان تألیف و در کشور هلند، به وسیله انجمن بین المللی مطالعات قاجار به چاپ رسیده است. تلاش نویسندگان بر این بوده تا با بیانی شیرین و روان و در عین حال متقن، به ابعاد مختلف بهداشت و درمان و حوزه های مرتبط با آن همچون آرایش و زیبایی،در دوره قاجار بپردازند. 

رویکرد اساسی در این کتاب پرداختن به آگاهی‌های مردم از پزشکی سنتی و راهکارهای درمانی در شرایط محرومیت مطلق از خدمات پزشکی دولتی بوده است که با نگاهی نو و بر اساس پژوهش‌های میدانی با استفاده از روش‌های تطبیقی به آن پرداخته‌شده است. آنچه مردم را وادار به انتخاب چنین راهکاری کرده صرف باورهای عامیانه نبوده است هرچند ممکن است، در برخی موارد چنین پیرایه‌هایی هم داشته باشد. آنچه این کتاب را بر موارد مشابه ممتاز می‌کند اینکه مؤلف فقط به بررسی روش‌های گیاه‌درمانی اکتفا نکرده بلکه با رویکرد ژرفانگر مردم شناختی به هر سازوکاری دیگر که به‌زعم درمانگران مفید و مؤثر بوده نیز پرداخته است. با چنین رویکردی است که این کتاب مجموعه دانش‌های گوناگون درمانی، اعم از گیاهی و غیر گیاهی، حتی رفتاردرمانی را نیز دربر می‌گیرد.

مؤلف: سحر برجسته و همکاران  مترجم: دکترمسعود کثیری، عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان 

 

 

گالری تصاویر

تاریخ پزشکی

طب ایرانی، بر پایه‌ی فلسفه و مبانی خاص خود، مجموعه‌ای از علوم نظری و عملی است که از سوی حکمای ایرانی در قرون مختلف باهدف حفظ سلامت و جهت پیش‌گیری و درمان بیماری‌ها به کار گرفته می‌شده است. طب ایرانی در دوره تمدن اسلامی به ویژه سده‌های چهارم تا ششم هجری با ظهور مشاهیری همچون علی بن ربن طبری، محمد بن زکریای رازی، علی بن عباس اهوازی، شیخ‌الرئیس ابوعلی سینا و حکیم جرجانی به شکوفایی علمی منحصر به فردی رسید و به پارادایم غالب دانش پزشکی در شرق و غرب تا قرن ۱۷ میلادی بدل می‌شود.

اطلاعات تماس

ایمیل:

info@medicalhistory.ir

آمار بازدیدکنندگان سایت

مجموع بازدید کنندگان
۱۶۴۰
صفحات بازدید شده امروز
۱۶۳
بازدید کنندگان امروز
۲۴