در ميان علوم مختلف، دانش پزشكي هم به لحاظ سابقه بسيار طولاني كاربرد آن و به اعتبار همزاد بودن اين دانش در اشكال اوليّه آن با خلقت انسان كه زاييدة نياز ملموس انسان‌ها از همان آغاز خلقت بوده است و هم به لحاظ حجم عظيمي از فعاليت‌هاي تجربي و فلسفي در مورد آن جايگاه ويژه‌اي دارد و پيدايش مكاتب متنوع و مختلف پزشكي در بخش‌هاي مهمّي از جهان متمدن گذشته، ارتباطات بين‌المللي و تبادل اطلاعات، تحقيقات ميداني درخصوص بيماري‌ها، راهكارهاي پيشگيري، كنترل و درمان آنها، منابع دارويي موجود در اقليم‌هاي مختلف، شكست‌ها و موفقيت‌هاي انسان در برابر عوامل بيماري‌زا و بررسي عوامل اجتماعي، فرهنگي، سياسي، اقتصادي و تأثيرگذار بر آن، بهره‌گيري از علوم مختلف در ارائه خدمات پزشكي و صدها موضوع مشابه آن، مجموعاً تاريخ علوم پزشكي را در موقعيت استثنايي قرار مي‌دهد.

بازشناسي ميراث پزشكي بشر و سير تحولات آن و سهم ايران و ملل اسلامي در دانش پزشكي گذشته و آثار آن بر دانش پزشكي امروز و تحليل و ريشه‌يابي دلايل پيشرفت و افول آن و بهره‌گيري از تجارب گذشته و چگونگي انتقال دانش پزشكي از ايران به ساير كشورها و بالعكس، از جمله رسالت‌های رشته تاریخ پزشکی می‌باشد که با تربيت نيروهاي كارآمد و آگاه، می‌تواند به سهم خود گام مؤثري در پيشبرد اهداف توسعة علمي و احياء ارزش‌هاي ملّي برداشته و در توسعة آينده پزشکی و سیاستگذاری آن نقش اساسی ایفاء نماید و با ایجاد پيوندي ميان گذشته و امروز علم، عرصه‌هاي جديدي براي بهره‌گيري بهينه در تأمين، حفظ و ارتقاء سلامت افراد و جوامع بشري فراهم آورد. از طرف دیگر در چند سال اخیر با ایجاد رشته‌های طب ایرانی، داروسازی سنتی و اخلاق پزشکی حرکت جدیدی در جهت احیاء میراث پزشکی شکل گرفته که رشته تاریخ پزشکی می‌تواند ضمن تسریع در این حرکت، زمینه ساز انجام پژوهش‌های سودمندی در راستای پیشرفت و توسعه رشته‌های مذکور باشد.

از ابتدای پذیرش دانشجوی رشته تاریخ علوم پزشکی در بدنه وزرات بهداشت در سال ۱۳۹۲، تاسیس انجمن علمی و ایجاد یک پایگاه جامع اطلاع رسانی در زمینه رشته مذکور، به عنوان دغدغه های اصلی دانشجویان و دانش آموختگان این رشته و یکی از نیازهای اساسی آن ها بوده است. « پایگاه جامع اطلاع رسانی تاریخ پزشکی ایران» در راستای پاسخ به این نیاز و رفع خلاء موجود طراحی و راه اندازی شده است.

این وبسایت در نظر دارد تا در محورهای زیر فعالیت نماید و در همین راستا دست همکاری همه فعالان و علاقه مندان را به گرمی می فشارد.

 • معرفی پژوهشگران تاریخ پزشکی
 • تولید محتوای علمی، آموزش و پژوهشی
 • معرفی منابع و نشریات معتبر و تسهیل در دسترسی به منابع
 • معرفی رشته تاریخ علوم پزشکی
 • انتشار اخبار و رویدادهای مرتبط با تاریخ پزشکی شامل همایش ها، کارگاهها، وبینارها ، کتاب های تازه منتشر شده و ...
 • ترغیب و تشویق به کارگیری محققین، پژوهشگران و دانشجویان در پیشبرد فعالیت های علمی، پژوهشی و آموزشی
 • همکاری علمی با مراکز تحقیقاتی و آموزشی داخل و خارج کشور
 • همکاری با وزرات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاهها و موسسات آموزشی، پژوهشی
 • همکاری و توسعه فعالیت های پژوهشی در زمینه تاریخ علوم پزشکی
 • معرفی منابع، مجلات و کتاب های تازه منتشر شده در زمینه تاریخ پزشکی
 • برگزاری همایش، کارگاههای آموزشی به صورت مستقل
 • بازشناسی سیر تحولات داش پزشکی، نقش دانشمندان ایرانی و اسلامی در نوآوری های پزشکی
 • مشارکت در تسهیل و اجرای امور مرتبط در مراکز تحقیقاتی مربوطه

 

گالری تصاویر

تاریخ پزشکی

طب ایرانی، بر پایه‌ی فلسفه و مبانی خاص خود، مجموعه‌ای از علوم نظری و عملی است که از سوی حکمای ایرانی در قرون مختلف باهدف حفظ سلامت و جهت پیش‌گیری و درمان بیماری‌ها به کار گرفته می‌شده است. طب ایرانی در دوره تمدن اسلامی به ویژه سده‌های چهارم تا ششم هجری با ظهور مشاهیری همچون علی بن ربن طبری، محمد بن زکریای رازی، علی بن عباس اهوازی، شیخ‌الرئیس ابوعلی سینا و حکیم جرجانی به شکوفایی علمی منحصر به فردی رسید و به پارادایم غالب دانش پزشکی در شرق و غرب تا قرن ۱۷ میلادی بدل می‌شود.

اطلاعات تماس

ایمیل:

info@medicalhistory.ir

آمار بازدیدکنندگان سایت

مجموع بازدید کنندگان
۱۳۰۹
صفحات بازدید شده امروز
۲۰۵۵
بازدید کنندگان امروز
۲۵