ادامه مطلب... 

کتاب « نوشدارویی پیش از مرگ سهراب» به قلم احمد لاجوردی

احمد لاجوردی نویسنده این کتاب خاطرات برخی از پزشکان و نخبگان جامعه پزشکی کشور در هشت سال دفاع مقدس را بیان کرده و سعی دارد تا نسل جوان را بیش از پیش با ایثارگری این قشر فداکار آشنا کند.

این کتاب که در ۲ جلد منتشر شده حاوی ۶۰ خاطره از کادر پزشکی است که از جمله آنها می توان به حسن ابولقاسمی فوق تخصص خون و انکولوژی اطفال، محمد اسماعیل اکبری فوق تخصص جراحی سرطان، حسین الیاسی فوق تخصص گوارش، خسرو ایازی متخصص جراحی و سید محمد پورحسینی متخصص ژنتیک پزشکی اشاره کرد.

کتاب تاریخ پزشکی ایران باستان 

مولف: دکتر مسعود کثیری 

ادامه مطلب...

کتاب رساله آتشک

مولف: محمود بن مسعود عمادالدین شیرازی

تصحیح دکتر مسعود کثیری، دکتر زهرا حسین هاشمی و فاطمه علیان

ادامه مطلب...

مقدمه

دوران استقرار سلسله صفويه در ايران، شروع دوره ای از امنيت و آرامش بود، كه در پناه آن و ايجاد وحدت ملي، از طريق اعلام مذهب رسمي مشترك، پايه هاي بسياري از تغيير و تحولات اجتماعي، ريخته شد. در چنین شرایطی، يكي از نيازهاي اوليه مردم، رسيدگي به وضع بهداشت و درمان و نظارت بر امور پزشكي بود. بديهي است شهر نشيني، آن هم با مقياس وسيعي در حد آن چه كه ما در دوران صفويه مي بينيم، نياز به اسباب و آلات پيچيده و برنامه ريزي گسترده در همه زمينه ها، به خصوص در امور پزشكي دارد. به همين لحاظ پزشکان زيادي وجود داشتند که، ضمن اينکه حاملان و وارثان سنت هاي پزشکي قديم ايران بودند، خود نيز بر اين مجموعه چيزي افزودند.

کتاب عشق نهفته: مروري كوتاه بر زندگي نامه مرحوم دكتر مرتضي حكمي به روايت اسناد دانشگاه علوم پزشكي اصفهان

مولف: دکتر مسعود کثیری

ادامه مطلب...

مقدمه:

از آنجا كه برانگيختن غرور ملي، جز به برانگيختن غرور علمي ممكن نيست، لذا زنده كردن نام و ياد بزرگان علم و انديشه و خدمتگزاران مردم، ضمن قدرداني  از زحمات آنان و تشويق به تلاش بيشتر، قدم بزرگي در ايجاد اين حس و رسيدن به خودباوري ملي مي باشد.

از طرفي، در راستاي تحقق برنامه ۲۰ ساله کشور، تلاش جامعه علمي بايد بر اين باشد که از نظر توسعه علمي بر جايگاه واقعي خود در منطقه دست يابد و تلاش در جهت معرفي مفاخر كشور، مي تواند با ايجاد خودباوري و خودآگاهي در جوانان کشور، زمينه هاي نرم افزاري جايگاه منطقه اي توسعه پايدار علمي را، براي برنامه ريزي توسعه ايران و دست يابي و تحقق چشم انداز برنامه، در افق ۲۰ ساله تا سال ۱۴۰۴ شمسي فراهم نمايد.

کتاب: گلپایگان و نهضت مشروطه

مولف: دکتر مسعود کثیری و دکتر علی اکبر اختری

ادامه مطلب...

مقدمه

يكي از مهمترین راههاي بيان توانائيها و آگاهي هاي گروهي، پرداختن به تاريخ نگاري محلي مي باشد كه هميشه و در همه ادوار تاريخي مورد نظر مورخان بوده است. همه مردمي كه در يك سرزمين زندگي مي كنند، ارتباط قوي و مستحكمي را كه ميان انسان و زادگاهش  موجود مي باشد درك كرده و در صدد بيان آن به شيوه هاي گوناگون مي باشند. در اين ميان مردمي كه در قلمرو کشورهای اسلامی سكني داشته اند، اين وابستگي و تعلق را به شكل عميقتر احساس نموده و بيان كرده اند.

کتاب سفره اطعمه : غذاهای دربار ناصرالدین شاه 

مولف : میرزا علی اکبرخان آشپزباشی مصححین: دکتر مسعود کثیری و مهشید السادات اصلاحی و متین السادات اصلاحی 

ادامه مطلب...

کتاب: سلامت، بهداشت و زیبایی در عصر قاجار

نويسنده: دکتر سحربرجسته و همكاران    مترجم: دکتر مسعود کثيري     ويراستار: سيد مهدي ابطحي

ادامه مطلب...

مقدمه مترجم

نگاهي سطحي و گذرا به دوران طولاني حكومت قاجارها در ايران، خواننده كم تجربه را به اين نتيجه مي رساند كه ايستايي و ناكامي، خصوصيت برجسته اين دوران است. جنگهاي طولاني و ناموفق و از دست رفتن بخش هاي بسياري از مملكت، ديپلماسي ساده و ناكارآمد سياستمداران قاجاري در برابر ابرقدرتهاي زمان(روس و انگليس)، عقد قراردادهاي زيانبار و بحث برانگيز كه اكثرا متضمن منافع بيگانگان بود، كشته شدن و سرخوردگي مصلحان و نامداراني چون قائم مقام فرهاني و امير كبير، فقراقتصادي - فرهنگي و گرفتاري و ناامني در زندگي مردم، بي سوادي و بيكاري، قحطي و گرسنگي، شيوع بيماري هاي مسري و كشنده و... همه از مواردي است كه در مطالعه سطحي تاريخ قاجار، به چشم مي خورد.

کتاب زنان و زایمان از دیدگاه پزشکان اسلامی 

 مولف:  دکتر اصغر منتظرالقائم، دکتر مسعود کثیری و فاطمه علیان 

 ادامه مطلب...

کتاب : درآمدی بر پیشینه پزشکی اصفهان

مولف: دکتر مسعود کثیری 

ادامه مطلب...

مقدمه

آنچه كه در يك قضاوت عادلانه، در مورد يك حادثه تاريخي، به كمك محقق مي آيد، گستردگي حيطه اطلاعات و وسعت نظر او نسبت به كليه شرايطي است كه در بوجود آمدن آن حادثه خاص نقش داشته اند. در قضاوت هاي تاريخي، وجهي كه در گذشته كمتر مورد توجه واقع گشته و از ديدگاه مورخان مستور مي ماند، وجه اجتماعي حوادث بود. به بيان ديگر نقش مسائل اجتماعي و زمينه هاي فرهنگي موجود در شكل گيري حوادث، كمتر مورد توجه واقع گشته و اغلب تواريخ ما تواريخ سياسي مربوط به حوادث يك خاندان سياسي و شرح زندگي بزرگان آن و احيانا جنگ و صلحهاي آنان بود.

کتاب تاریخ فرهنگ و تمدن اسلام و ایران در حوزه پزشکی 

مولفان: دکتر محمد علی چلونگر و دکتر مسعود کثیری 

ادامه مطلب...

گالری تصاویر

تاریخ پزشکی

طب ایرانی، بر پایه‌ی فلسفه و مبانی خاص خود، مجموعه‌ای از علوم نظری و عملی است که از سوی حکمای ایرانی در قرون مختلف باهدف حفظ سلامت و جهت پیش‌گیری و درمان بیماری‌ها به کار گرفته می‌شده است. طب ایرانی در دوره تمدن اسلامی به ویژه سده‌های چهارم تا ششم هجری با ظهور مشاهیری همچون علی بن ربن طبری، محمد بن زکریای رازی، علی بن عباس اهوازی، شیخ‌الرئیس ابوعلی سینا و حکیم جرجانی به شکوفایی علمی منحصر به فردی رسید و به پارادایم غالب دانش پزشکی در شرق و غرب تا قرن ۱۷ میلادی بدل می‌شود.

اطلاعات تماس

ایمیل:

info@medicalhistory.ir

آمار بازدیدکنندگان سایت

مجموع بازدید کنندگان
۱۳۰۹
صفحات بازدید شده امروز
۱۲۵۸
بازدید کنندگان امروز
۲۲