مرگ واژه‌ای نام آشنا برای تمام بشریت فارق از هر رنگ و نژادی‌ست. مقوله مرگ در تمام اعصار ذهن بشر را به خود مشغول داشته و او را وا داشته تا راهی برای فرار از آن بیابد تا حس جاودانگی خود را ارضا کند. ترس از مرگ از سویی و جاودانگی از سوی دیگر باعث شد تا نویسندگان و بزرگان علم و ادب مطالعات زیادی در این باب انجام دهند و کتاب‌های متعددی را به رشته تحریر در بیاورند. «آلن کلهیر» نیز در کتاب «تاریخ اجتماعی مردن» به مقوله مرگ پرداخته و با دیدی متفاوت به مرگ نگریسته است. وی معتقد است مرگ به مانند خیره شدن در استخری است که تصویرمان را منعکس می‌کند. نویسنده این اثر معتقد است تجربیات ما از مردن،‌ تحت تاثیر تصورات باستانی از مرگ و مسئولیت اجتماعی در پایان زندگی شکل گرفته‌اند. کتاب پیش رو به بررسی جامعی از اسناد علوم انسانی و بالینی درباره مرگ با رویکرد تاریخی پرداخته است. این اثر از چهار فصل تشکیل شده است که در هر بخش به دوره‌ای مشخص از تاریخ بشر و مقوله مرگ در آن عصر می‌پردازد. در بخش اول به مرگ در «دوران سنگ»، در بخش دوم «عصر یک‌جانشینی»، در بخش سوم «عصر شهرنشینی» و در بخش آخر «عصر جهان‌شهری» را مورد بررسی قرار می‌دهد.

2.JPG

برشی از کتاب

هر حیوانی مرگ را درک می‌کند. انسان‌ها از این نظر هیچ فرقی با حیوانات نداشته‌اند و ندارند. در ادبیات غرب تاریخی طولانی وجود دارد که خطی جعلی بین ما و حیوانات ترسیم کرده است، اما بخش اعظم این ادبیات به دلیل باوری مسیحی شکل گرفته است مبنی بر این‌که ما بیشتر فرشته‌خو هستیم تا حیوان صفت. تنها انسان‌ها می‌دانند که خواهند مرد، و به گفته بلز پاسکال «مرگ امری است که بقیه موجودات جهان چیزی درباره‌اش نمی‌دانند.»

کتاب صوتی «تاریخ اجتماعی مردن» با صدای اکرم پریمون توسط آوانامه و با همکاری انتشارات ققنوس تولید و منتشر شد.

برای دریافت کتاب صوتی تاریخ اجتماعی مردن ابنجا کلیک کنید.

این مطلب برگرفته از سایت آوانامه است.

گالری تصاویر

تاریخ پزشکی

طب ایرانی، بر پایه‌ی فلسفه و مبانی خاص خود، مجموعه‌ای از علوم نظری و عملی است که از سوی حکمای ایرانی در قرون مختلف باهدف حفظ سلامت و جهت پیش‌گیری و درمان بیماری‌ها به کار گرفته می‌شده است. طب ایرانی در دوره تمدن اسلامی به ویژه سده‌های چهارم تا ششم هجری با ظهور مشاهیری همچون علی بن ربن طبری، محمد بن زکریای رازی، علی بن عباس اهوازی، شیخ‌الرئیس ابوعلی سینا و حکیم جرجانی به شکوفایی علمی منحصر به فردی رسید و به پارادایم غالب دانش پزشکی در شرق و غرب تا قرن ۱۷ میلادی بدل می‌شود.

اطلاعات تماس

ایمیل:

info@medicalhistory.ir

آمار بازدیدکنندگان سایت

مجموع بازدید کنندگان
۱۶۴۰
صفحات بازدید شده امروز
۲۰۰
بازدید کنندگان امروز
۲۷