مرگ واژه‌ای نام آشنا برای تمام بشریت فارق از هر رنگ و نژادی‌ست. مقوله مرگ در تمام اعصار ذهن بشر را به خود مشغول داشته و او را وا داشته تا راهی برای فرار از آن بیابد تا حس جاودانگی خود را ارضا کند. ترس از مرگ از سویی و جاودانگی از سوی دیگر باعث شد تا نویسندگان و بزرگان علم و ادب مطالعات زیادی در این باب انجام دهند و کتاب‌های متعددی را به رشته تحریر در بیاورند. «آلن کلهیر» نیز در کتاب «تاریخ اجتماعی مردن» به مقوله مرگ پرداخته و با دیدی متفاوت به مرگ نگریسته است. وی معتقد است مرگ به مانند خیره شدن در استخری است که تصویرمان را منعکس می‌کند. نویسنده این اثر معتقد است تجربیات ما از مردن،‌ تحت تاثیر تصورات باستانی از مرگ و مسئولیت اجتماعی در پایان زندگی شکل گرفته‌اند. کتاب پیش رو به بررسی جامعی از اسناد علوم انسانی و بالینی درباره مرگ با رویکرد تاریخی پرداخته است. این اثر از چهار فصل تشکیل شده است که در هر بخش به دوره‌ای مشخص از تاریخ بشر و مقوله مرگ در آن عصر می‌پردازد. در بخش اول به مرگ در «دوران سنگ»، در بخش دوم «عصر یک‌جانشینی»، در بخش سوم «عصر شهرنشینی» و در بخش آخر «عصر جهان‌شهری» را مورد بررسی قرار می‌دهد.

ادامه مطلب...

برشی از کتاب

هر حیوانی مرگ را درک می‌کند. انسان‌ها از این نظر هیچ فرقی با حیوانات نداشته‌اند و ندارند. در ادبیات غرب تاریخی طولانی وجود دارد که خطی جعلی بین ما و حیوانات ترسیم کرده است، اما بخش اعظم این ادبیات به دلیل باوری مسیحی شکل گرفته است مبنی بر این‌که ما بیشتر فرشته‌خو هستیم تا حیوان صفت. تنها انسان‌ها می‌دانند که خواهند مرد، و به گفته بلز پاسکال «مرگ امری است که بقیه موجودات جهان چیزی درباره‌اش نمی‌دانند.»

کتاب صوتی «تاریخ اجتماعی مردن» با صدای اکرم پریمون توسط آوانامه و با همکاری انتشارات ققنوس تولید و منتشر شد.

برای دریافت کتاب صوتی تاریخ اجتماعی مردن ابنجا کلیک کنید.

این مطلب برگرفته از سایت آوانامه است.

گروه فرهنگی آوانامه، در سال ۱۳۹۳ با ثبت و تاسیس موسسه فرهنگی «آوانامه دانش گستر» فعالیت خود را به صورت رسمی و حرفه ای در زمینه ی تولید و نشر کتاب های صوتی، مجلات صوتی، نمایشنامه های رادیویی، پادکست و سایر آثار فرهنگی شنیداری به صورت آنلاین و غیر آنلاین و در قالب های مختلف آلبوم های صوتی، پکیج های نرم افزاری، چند رسانه ای و اپلیکیشن های تلفن همراه آغاز کرد.

آوانامه با همکاری تعدادی از برترین و معتبرترین ناشرین کتاب کشور نظیر نشر نگاه، ققنوس، چشمه، قطره، آگاه، ثالث، نیلوفر، امیر کبیر و...  همچنین گروهی از برترین گویندگان رادیو و بازیگران سینما و تئاتر و تشکیل کارگروه های تخصصی در حوزه های کارگردانی و تدوین آثار صوتی، نرم افزار، نشر آنلاین و اپلیکیشن در حال تولید آثار فرهنگی شنیداری با به کارگیری جدید ترین تکنولوژی هایی صوتی روز جهان می باشد و توانسته تا کنون بیش از ۵۰۰ عنوان کتاب صوتی تولید کند.

کسب عنوان «ناشر الکترونیک برگزیده کشور» در سال ۹۶، رتبه اول جشنواره کتاب های مجازی در سال ۹۵، رتبه دوم جشنواره صفحه خیال در سال ۹۸ بخشی از جوایز و افتخارات آوانامه می باشد.

ادامه مطلب...

 

تاریخ پزشکی اثر لیزا یونت، کتابی دیگر از مجموعه‌ی تاریخ جهان، به بررسی و شناسایی و درمان بیماری‌ها و پیشگیری از آن‌ها و قدمت علم پزشکی می‌پردازد. براستی اولین درمانگران چه کسانی بودند و چه می‌کردند؟ باستان‌شناسان احتمال می‌دهند که آنان درمان جسمی را با اعتقادات مذهبی می‌آمیختند. بیماری و جراحت اغلب غیرمترقبه‌اند. به همین دلیل، انسان‌های نخستین، همانند مردم بسیاری از تمدن‌های بعدی، بر این عقیده بودند که عامل این بیماری‌ها ارواح شیطانی یا خشم خدایان است. نخستین اطلاعاتی که درباره پزشکی ثبت شده از ناحیه‌ای در عراق امروزی بین رودهای دجله و فرات به دست آمده است. کتاب حاضر تاریخچه ظهور پزشکی، تبدیل شدن این حرفه به علم و موانعی که بر سر راه این حرفه وجود داشته است را شرح می‌دهد.

برای دریافت کتاب صوتی تاریخ پزشکی اینجا کلیک کنید.

 

 

گالری تصاویر

تاریخ پزشکی

طب ایرانی، بر پایه‌ی فلسفه و مبانی خاص خود، مجموعه‌ای از علوم نظری و عملی است که از سوی حکمای ایرانی در قرون مختلف باهدف حفظ سلامت و جهت پیش‌گیری و درمان بیماری‌ها به کار گرفته می‌شده است. طب ایرانی در دوره تمدن اسلامی به ویژه سده‌های چهارم تا ششم هجری با ظهور مشاهیری همچون علی بن ربن طبری، محمد بن زکریای رازی، علی بن عباس اهوازی، شیخ‌الرئیس ابوعلی سینا و حکیم جرجانی به شکوفایی علمی منحصر به فردی رسید و به پارادایم غالب دانش پزشکی در شرق و غرب تا قرن ۱۷ میلادی بدل می‌شود.

اطلاعات تماس

ایمیل:

info@medicalhistory.ir

آمار بازدیدکنندگان سایت

مجموع بازدید کنندگان
۱۳۰۹
صفحات بازدید شده امروز
۱۴۰۳
بازدید کنندگان امروز
۲۴