ادامه مطلب...

دبیر انجمن علمی دانشجویی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، بر اهمیت نقش پرستاران در کاهش آسیب های بلایا و فوریت ها و جایگاه «پرستاری بحران» تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، آرزو دهقانی دانشجوی دکترای سلامت در بلایا و فوریت‌ها و دبیر انجمن علمی دانشجویی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به سالگرد زلزله بم، به اهمیت نقش پرستاران در زمان وقوع حوادث طبیعی پرداخت.

 
ادامه مطلب...

کتاب عزیز جهان نوشته اکبر صحرایی برای ششمین بار توسط انتشارات کتابستان منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، کتاب «عزیز جهان» داستان شیرین و پرفراز و نشیب زندگی دکتر عبدالعزیز خضری پزشک متخصص اورولوژی و جراح است که با زبانی جذاب بر اساس واقعیت نوشته شده است. دکتر عبدالعزیز یا همان عزیز خضری عمر خود را وقف خدمت به محرومین و نیازمندان کرده و تا زمان انتشار کتاب بیش از پانزده هزار عمل جراحی رایگان انجام داده است.

 
ادامه مطلب...

«هرایی» تازه‌ترین اثر داستانی سعید تشکری توسط انتشارات کتاب نیستان منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، «هرایی» تازه‌ترین اثر داستانی بلند سعید تشکری نویسنده، نمایشنامه‌نویس و منتقد ادبیات و تئاتر خراسان است. رمانی که در ادامه پیوند میان سنت ادبی خراسان که در ادبیات و آثار وی نمایان است و دغدغه‌های تاریخی و اجتماعی او شکل گرفته است. هرایی به زبان خراسانی یعنی آوای بلند و وجه تسمیه این انتخاب برای نام رمان به یکی از قهرمان‌های رمان بر می‌گردد که به زبان دری و خراسان کهن سخن می‌گوید و ریشه‌های هراتی دارد.

ادامه مطلب...

وزیر میراث فرهنگی و گردشگری، گفت: تخمین سن دندان انسان نئاندرتال در آوج قزوین با کربن ۱۴ امکان پذیر نبود بنابراین از کشورهای دیگر کمک گرفتیم که سن آن را تا صد هزار سال پیش بینی می کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، علی اصغر مونسان، در مراسم اعطای لوح ثبت شهرها و روستاهای ملی، سال ۹۹ که امروز در کاخ نیاوران تهران برگزار شد، افزود: همیشه در بخش کاوش‌های باستان شناسی و میراث فرهنگی برای تخمین سن اشیای تاریخی که به دست می‌آمد از تست کربن ۱۴ استفاده می‌شد که تا ۴۵ هزار سال قبل را تخمین می‌زد. افتخار دیگری در بخش کاوش‌ها به دست آمده است. در منطقه آوج قزوین طی یک کاوش باستان شناسی قطعاتی از دندان انسان.. به دست آمد که انجام تست کربن ۱۴ در مقابل آن کم آورد.

 

ادامه مطلب...

استاد ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به تاریخچه تلخ خونهای آلوده فرانسوی گفت: افرادی که فکر می‌کنند ورود واکسن کرونا از آمریکا و انگلیس ضرر ندارد را به مناظره دعوت می‌کنم.

پرونده خون‌های آلوده که نزدیک به ۴۰ سال است از ورود آنها از فرانسه به ایران می‌گذرد یکی از جنجالی‌ترین رویدادهای سلامتی در کشور ما بود که سال‌ها این پرونده بدون رسیدگی باقی مانده و کسی پیگیر آن نبود، این خون‌ها در همان سال به بسیاری از مبتلایان به هموفیلی تزریق شد و موجب ابتلای بیماران هموفیلی به ویروس ایدز شد.

ادامه مطلب...

به گزارش خبرنگار مهر، تازه‌ترین اثر رضا داوری اردکانی، با عنوان «کرونا؛ بلایی طبیعی یا تاریخی» روانه بازار نشر شد.

این اثر شامل یادداشت‌های داوری اردکانی در چندماه نخست شیوع کرونا در ایران است. مقاله‌ای نیز با عنوان «فلسفه و پزشکی» در بخش پایانی کتاب آمده است.

ادامه مطلب...

جسد سالم زن ۶۵ ساله ای در موزه تاریخ پزشکی تهران ثبت ملی شد اما این زن کیست که به حالت طبیعی مومیایی شده و از ۲۰ سال پیش در محفظه شیشه ای نگهداری می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، ۲۸ آبان ماه خبر رسید که شورای ملی ثبت آثار منقول تاریخی، با حضور معاون میراث فرهنگی و اعضای این شورا برگزار و تعدادی از آثار به ثبت ملی رسیدند یکی از این آثار جسد مومیایی به دست آمده از شهر یزد بود که در موزه ملی تاریخ پزشکی تهران نگهداری می‌شود. جسدی مرموز که نشانه‌های به دست آمده از آن به قرار زیر است.

گالری تصاویر

تاریخ پزشکی

طب ایرانی، بر پایه‌ی فلسفه و مبانی خاص خود، مجموعه‌ای از علوم نظری و عملی است که از سوی حکمای ایرانی در قرون مختلف باهدف حفظ سلامت و جهت پیش‌گیری و درمان بیماری‌ها به کار گرفته می‌شده است. طب ایرانی در دوره تمدن اسلامی به ویژه سده‌های چهارم تا ششم هجری با ظهور مشاهیری همچون علی بن ربن طبری، محمد بن زکریای رازی، علی بن عباس اهوازی، شیخ‌الرئیس ابوعلی سینا و حکیم جرجانی به شکوفایی علمی منحصر به فردی رسید و به پارادایم غالب دانش پزشکی در شرق و غرب تا قرن ۱۷ میلادی بدل می‌شود.

اطلاعات تماس

ایمیل:

info@medicalhistory.ir

آمار بازدیدکنندگان سایت

مجموع بازدید کنندگان
۱۳۰۹
صفحات بازدید شده امروز
۱۲۶۱
بازدید کنندگان امروز
۲۲